2. Mersin Uluslararası Edebiyat Festivali’nin Ardından
Güncel

2. Mersin Uluslararası Edebiyat Festivali’nin Ardından

Saniye Kısakürek

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen Uluslararası Mersin Edebiyat Festivali gerçekleştirildi. ‘Yenileşmeler’ temasıyla organize edilen festivalde, Türkiye’nin yanı sıra Fransa’nın da birbirinden değerli yazarları ağırlandı.

 

 

11-14 Ocak 2024 tarihleri arasında Mersin Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen 2. Uluslararası Mersin Edebiyat Festivali kapsamında çeşitli başlıklarda gerçekleştirilen çok sayıda söyleşi, atölye ve paneller edebiyatseverlerden yoğun ilgi gördü. Yazar Behiç Ak, Leyla Ruhan Okyay ve Murat Gülsoy’un atölyeleriyle başlayan festival, birbirinden değerli konukların panelleri, yazar Alper Canıgüz, Asuman Susam, Murat Gülsoy, Tuğrul Keskin ile Ahmet Telli söyleşisi ile tamamlandı.

Mersin’de yaşayan yazar ve şairlerden; Orhan Özdemir, Ali F. Bilir, Alihan Demir, Aydan Yalçın, Mitat Çelik, Sadık Yaşar, Yonca Yaşar, Baha Sadık Akıner, Erdal Dalgıç, Nafiz Nayır, Saniye Kısakürek çeşitli panellerle festivale renk kattılar.

Ayrıca festivali kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Sanat Edebiyat Derneği ve İçel Sanat Kulübünce düzenlenen edebiyat yarışmalarında dereceye giren yazar ve şairler açıklandı. Söz konusu yarışma ödülleri, 8 Ocak 2024 tarihinde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

 

 

Buna göre; Mersin Sanat Edebiyat Derneği tarafından düzenlenen “2. İlyas Halil Öykü Yarışması”na yapılan başvurular Nursel Duruel, Ali F. Bilir, Gülseren Engin Ünsün, Orhan Özdemir ve Remzi Karabulut’tan oluşan seçici kurul tarafından sonuçlandı. Seçici kurul, öykü dosyaları arasında yaptığı değerlendirme sonucunda, gazeteci Abidin Yağmur’un öykü dosyasını birinciliğe, Eskişehir’den katılan Engin Kükrer’in öykü dosyasını ikinciliğe ve Samsun’dan katılan Dilek Ekici’nin öykü dosyasını ise üçüncülüğe değer buldu.

İçel Sanat Kulübünce verilen “2’inci Rehber Aydın Şiir Ödülü” seçici kurulu bu yıl Prof. Dr. Faik Kanatlı, Aydan Yalçın, Nalan Çelik, Erdal Dalgıç ve Baha Sadık Akıner’den oluştu. Seçici kurul İzmir’den katılan Ersan Kaan Erçelik’in şiir dosyasını birincilik ödülüne değer bulurken, Samsun’dan katılan Fatih Öğüt’ün şiir dosyasını ise övgüye değer buldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesince bu yıl “3’üncüsü düzenlenen Mersin Roman Yarışması” kapsamında yapılan başvurular ise; Barış İnce, Jale Sancak, Turan Ali Çağlar, Öner Yağcı, Hidayet Karakuş tarafından değerlendirildi. Seçici kurul, yarışmaya Trabzon’dan katılan Yaşar Bedri Özdemir’in romanını ödüle değer buldu.