2024 Edebiyatist Kristal Kalem Öykü Ödülü Başvuruları Başladı
Güncel

2024 Edebiyatist Kristal Kalem Öykü Ödülü Başvuruları Başladı

Karnaval Dergi

EDEBİYATİST KRİSTAL KALEM ÖDÜLÜ ŞARTNAMESİ

Edebiyatist Kristal Kalem Ödülü, nitelikli edebiyata gönül veren yazar adaylarına destek olmak, çağdaş Türk edebiyatına yeni ve başarılı eserler katmak, iyi öyküleri ve öykücüleri gün yüzüne çıkarmak amacıyla düzenlenmiştir. Yarışmaya katılmak isteyen yazarlar eserlerini aşağıdaki şartnameye uygun bir şekilde hazırlayıp ilgili tarihte bize ulaştırabilirler. Katılan her sanatçıya başarılar dileriz.

 

ŞARTNAME

 1. Yarışmaya yayınevi çalışanlarının ve jüri üyelerinin 1. derece yakınları katılamaz.
 2. 18 yaşını doldurmuş ve daha önce öykü kitabı yayımlanmamış herkes Türkçe yazdığı 1 (bir) öykü ile katılabilir.
 3. Konu serbesttir.
 4. Yarışmaya aday olan öyküler daha önce hiçbir mecrada -matbu ya da online- yayımlanmamış ve başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.
 5. Öykü metni, Times New Roman yazı karakterinde, harfler 11 punto, satır aralığı 1.15, sayfa kenar boşlukları 2.5(normal) olacak şekilde Word programında yazılmalıdır ve 4 sayfayı geçmemelidir. (Önemli Not: 4 sayfayı geçen ve kriterlere uymayan öyküler değerlendirilmeyecektir.)
 6. Yazarlar yarışmaya RUMUZ ile katılacaktır ve öykü sayfasının sağ üst köşesine rumuz yazılacaktır. Öykü metnine yazarın gerçek adı kesinlikle yazılmamalıdır.
 7. Ayrıca bir Word dosyasında yazarın adı, soyadı, rumuzu, kısa öz geçmişi ve iletişim bilgileri(telefon, email, açık adres) yer almalıdır.
 8. Başvuru formu, Edebiyatist Dergisi Mart-Nisan ve Mayıs-Haziran sayılarında yayımlanacaktır. Yarışmaya başvuracak adayların başvuru formunu eksiksiz doldurarak dosyalarına eklemeleri zorunludur.
 9. Yarışmaya başvuru sadece posta aracılığı ile olacaktır. 1 adet öykü kopyası, 1 adet öz geçmiş ve başvuru formu Edebiyatist Yayınevi, Cumhuriyet Mah. Kazım Orbay Cad. No:3 Elysium Residance Şişli/İstanbul adresine başvuru tarihine kadar gönderilmelidir. (Postada yaşanacak gecikmelerden yarışmacılar sorumludur.) Öykü word dosyası ayrıca edebiyatistmedya@gmail.com adresine mail olarak gönderilmelidir.
 10. Yarışmaya son başvuru tarihi 31 Temmuz 2024’tür, postadan kaynaklı geciken eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 11. Yarışma sonucu Kasım 2024’te duyurulacak ve ödüller, aynı ay içinde yapılacak ödül töreninde sahiplerine sunulacaktır.

 

ÖDÜLLER

1.olan esere 20.000TL, 4 esere mansiyon plaketi verilecek ve ilk 20’ye giren öyküler 2024 Edebiyatist Kristal Kalem Öykü Seçkisi olarak kitaplaştırılacaktır.

 

 

YARIŞMA TAKVİMİ

Eser son teslim : 31 Temmuz 2024

Ön eleme : 1-31 Ağustos 2024

Jüri Değerlendirme : 1 Eylül – 31 Ekim 2024

Sonuç Duyurusu : Kasım 2024 (Ödül töreni için kesin tarih daha sonra açıklanacaktır.)

 

JÜRİ ÜYELERİ

Defne Suman, Fatma Burçak, Hakan Bıçakçı, Serkan Türk, Uğur Batı

 

ÖN ELEME KURULU

Bayram Sarı, Berrin Karadeniz, Fatma Özer

 

YARIŞMA KOORDİNATÖRÜ

Fatih Ayan