Atatürk ve Çocuk Sevgisi
Çocuk Edebiyatı

Atatürk ve Çocuk Sevgisi

Hale Şenözgen Buruş

“İçimizi mutlulukla dolduran her şeyin içinde sevgi vardır.

Atatürk deyince benim içimi mutluluk kaplar.

Onun içini de çocuklar deyince mutluluk kaplardı.

Yaşasın! Atatürk’le ortak bir sevgimiz var, onun adı da çocuk sevgisi.

Ben Atatürk’ü çok severim, ya siz çocuklar?”

 

Atatürk ve Çocuk Sevgisi kitabı, Pedagog Ayşen Oy tarafından kaleme alınmış ve Cemre Arslan tarafından resimlenmiş, Nemesis Kitap’a bağlı Masalperest Yayınları tarafından, 2018 yılında basılmıştır. Atatürk’ü tanımak, onun fikir ve ilkeleri eşliğinde, aydınlık bir geleceğe doğru sağlam adımlarla ilerleyebilmek için yazılmış bir seri. Serinin diğer kitaplar Atatürk ve Vatan Sevgisi, Atatürk ve Merhamet, Atatürk ve Sanat Sevgisi, Atatürk ve Cesaret.

 

Kitap, sevginin tanımıyla başlıyor. Sevgi duygusunu tanımlayarak, çocukların bu duyguyu kavramalarına ve somutlaştırmalarına yardımcı oluyor. Sevgi nedir? Sevgi, bir canlıya, bir eşyaya, doğaya ya da bir duruma karşı hissettiğimiz iyilik duygularıdır. Çocuklar Atatürk’ü sever, Atatürk de çocukları. Çocukları görmek, onlarla konuşmak, onların gözünden dünyaya bakmak Atatürk’ü çok mutlu eder ve onlarla güzel, içten ilişkiler kurar.

 

Kitap, Atatürk’ün hiç çocuk sahibi olmadan sekiz çocuğun ve tüm ülkenin manevi babası olması hikâyesini anlatıyor. Sadece bu çocukları evlat edinmemiş, onların eğitimlerine, kendi ayakları üzerinde durmalarına, özgürce düşünmelerine önem vermiştir. Çünkü o, bu ülkenin geleceğinin çocuklar olacağını ve günü geldiğinde o çocukların ülkeyi, dünyayı yönetebileceklerini biliyordu.

 

Atatürk’ün manevi çocuklarından yola çıkarak çocuklara olan sevgisinin, saygısının ve yüreklendirici desteğinin anlatıldığı kitapta, Sabiha Gökçen, Ülkü Adatepe, Ayşe Afet İnan, Rukiye Ergin, Abdürrahim Tuncak, Zehra Aydın, Nebile İrdelp isimlerinden bahsedilirken, özellikle Sığırtmaç Mustafa ile tanışma hikâyesi daha ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Bu kalbi temiz, parlak zekâlı çocuğun saflığı Atatürk’ü derinden etkilemiştir ve onun okuma yazma öğrenmesi için elinden geleni yapmıştır. Küçük Mustafa okumuş, Kuleli Askerî Lisesi’ni bitirerek babası gibi asker olmuştur.

 

Atatürk büyük bir öngörüyle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Türkiye’nin ve dünyanın tüm çocuklarına armağan etmiştir. Dünyanın başka hiçbir ülkesinde olmayan bu bayram, her yıl ülkemizde artan bir coşkuyla kutlanıyor. Her yer bayraklarla, kırmızı beyaz renklerle süsleniyor, çocuklar şarkılar, danslar, resimler, şiirlerle bugüne olan sevgilerini ama en çok da Atalarına olan sevgilerini dile getiriyorlar.

 

Biz de Karnaval Dergi ve çocuk kitapları severler olarak bugünü coşkuyla, şarkılarla kutlayalım. Yaşasın 23 Nisan!

“Bugün yirmi üç Nisan,

Hep neşeyle doluyor insan.

Bugün, Atatürk’ten bir armağan,

Yoksa, tutsak olurduk sen inan.

Bugün yirmi üç Nisan,

Hep neşeyle doluyor insan.”

 

Kitap Adı: Atatürk ve Çocuk Sevgisi– İlk Atatürk Kitaplığım 1

Yazar: Ayşen Oy

Yayınevi: Masalperest

Hamur Tipi: 1. Hamur

Ebat: 15 x 21

İlk Baskı Yılı: 2018