Bir Büyük Ustayı, Füruzan’ı Yitirdik
Güncel

Bir Büyük Ustayı, Füruzan’ı Yitirdik

Karnaval Dergi

Parasız Yatılı, Benim Sinemalarım, 47’liler, Gecenin Öteki Yüzü gibi eserleriyle çağdaş edebiyatımızın en büyük yazarları arasına giren Füruzan 91 yaşında hayatını kaybetti. Büyük kentlerde tutunmaya çalışan küçük insanların hikayelerini özellikle kadın kahramanlar üzerinden sahici ve yalın bir dille anlatan Füruzan kendisinden sonra gelen pek çok yazar için örnek alınan, ilham kaynağı olan bir usta konumundaydı.

 

Gerçek adı Feruze Çerçi olan yazar 1932’de İstanbul’da doğdu. Çeşitli okulları dolaştıktan sonra Yalova Demir Köyü İlkokulu’nu bitirdi. Eğitimine devam edemeyen Füruzan, ortaokulu bıraktıktan sonra kısa bir süre tiyatro oyunculuğu yaptı, resimle ilgilendi. Daha sonra tamamen yazıya yöneldi.
1958’de ünlü karikatürist Turhan Selçuk ile evlenen Füruzan, yazarlık hayatı boyunca soyadını hiç kullanmadı.

 

İlk öykü kitabı Parasız Yatılı ile 1972’de Sait Faik Hikaye Armağanı’nı, ilk romanı 47’liler ile de 1975’te Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü kazandı.

 

1973’te yayımlanan Benim Sinemalarım adlı öyküsü 1990’da sinemaya uyarlandı. Yönetmenliğini Gülsün Karamustafa ile Füruzan’ın birlikte yaptığı film, Türk sinemasının en başarılı yapıtları arasında sayılıyor. Füruzan’ın Ah Güzel İstanbul öyküsü ise 1981’de yönetmen Ömer Kavur tarafından çekilmiştir.
Yazarın son öykü kitabı Akim Sevgilim 2023’te yayımlandı.