Burçin Laçin Altay’dan Kayan Yıldız Nerede?
Çocuk Edebiyatı

Burçin Laçin Altay’dan Kayan Yıldız Nerede?

Gülşah Demirci

Burçin Laçin Altay’ın ilk çocuk kitabı Kayan Yıldız Nerede? 2022 yılında İmgenin Çocukları etiketiyle minik okuyucularına merhaba demiş, beğeni toplamıştı. Düşünce Çocuk, Nisan 2024’te beğenilen kitabı yenilenen tasarımıyla tekrardan okuyucuyla buluşturdu. İkinci baskısının editörlüğünü Fırat Baytak’ın, çizimler ve tasarımını Hakan Kaya’nın üstlendiği Kayan Yıldız Nerede? çocuk kalplere sıcacık dokunarak okuyucusunda iz bırakacaktır.

 

Yazar Burçin Laçin Altay, kayan bir yıldızın peşine düşen iki kelebeğin (Tin ve Min ) maceralarını anlatırken onların merakına okuru davet ediyor. Kitabın konusu bir yolculuk ve keşif hikâyesi. Kelebekler vadisinden yola koyulan minik iki kelebeğin vadinin dışındaki dünyayı keşfine ve sonunda yuvalarına dönüşlerine tanık oluyoruz. Büyük Kelebek’in vadiden habersiz ayrılan Tin ve Min’e uyarıları da kulaklara küpe oluyor.

 

Yazar, hitap ettiği yaş kitlesine uygun kurguladığı hikâyesiyle ve yer yer anlatımı zenginleştiren betimlemeleriyle, çocukların hayal dünyasına seslenirken, onları doğaya yaklaştırmayı da ihmal etmiyor. Aynı zamanda nahif öğretisini de vererek çocuklara yol göstermekten geri durmuyor. Bu açıdan da doyurucu bir okuma sunuyor.

 

İkiz kız çocuk annesi olan başarılı yazar, hikâyedeki karakterleriyle kendi kızlarına da göz kırparak, çocuklar için sürükleyici bir kitap ortaya çıkarmış. Dilerim minik gönüllerde yerlerini bulsun. Tin ve Min’in kanatlarında tatlı bir serüvene davet eden kitabı çocuklarınıza tereddütsüz okuyabilirsiniz.

Burçin Laçin Altay, 1984 Eskişehir doğumludur. Maden yüksek mühendisidir. Şiir, öykü, inceleme, söyleşi gibi birçok alanda çalışmalar yapan yazarın ilk çocuk kitabı 2022 yılında yayımlanmıştır. Çeşitli antoloji kitaplarında şiirleri, öyküleri ve çocuk öyküleri ile yer almıştır. Ayrıca eserleri birçok dergide yayımlanmaya devam ederken Edebiyatist Dergi’de şiir kurulunda, Sinada Dergisi genel yayın kurulundadır.