Cumhuriyetin 100.Yılında Türkçeyle Direnmek
Yeni Çıkan Kitaplar

Cumhuriyetin 100.Yılında Türkçeyle Direnmek

Karnaval Dergi

Ertuğrul Özüaydın’ın hazırladığı, Cumhuriyetin 100. yılında Türkçeyle Direnmek adlı kitap Dil Derneği Yayınları tarafından okuyucularla buluşturuldu.

Dil Derneği Yönetim Kurulu tarafından kaleme alınan sunuş yazısında yapıtın yazılış amacının “Karşıdevrime hak ettiğini vermek! Susmamak!” olduğu belirtiliyor ve ekleniyor:

“Bu yapıt Türk Dil Kurumu’nun kurucularının, laik Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün, TDK’nin ilk başkanı Samih Rıfat’ın, genel yazmanı Ruşen Eşref’in, saymanı Celal Sahir Erozan’ın ve üyesi Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun 91 yıl önceki güçlü sesini, bugünün gençlerine duyurmak amacıyla oluşturulmuştur.”

Yapıtta 50 yazar, şair ve akademisyenin yazılarına ve şiirlerine yer veriliyor. Kitabın ortaya çıkış hikâyesi şöyle dile getiriliyor:
“1988 Mart’ından bu yana Çağdaş Türk Dili adlı aylık dil ve yazın dergisi çıkarıyoruz. Çağdaş Türk Dili (ÇTD) sürdürümcü yöntemiyle yaşayan ender dergilerden biridir. Her yıl temmuz-ağustosta özel sayılar yayımlıyorduk.

2021’de seçilen Sevgi Özel, Prof.Dr.Korkmaz Alemdar, Erkan Yücel, Kâmil Özdemir. Figen Çakmakoğlu, Prof.Dr.Hacer Ünlü, Kezban Gölçeoğlu, Semra Topçu, Nejdet Özer, Leyla Afşar’dan oluşan yönetim kurulumuz, Yayın Kolu Başkanı Ertuğrul Özüaydın’ın Cumhuriyetimizin 100.yılında özel sayı yerine oylumlu bir kitap hazırlaması için karar aldı. Kırkı aşkın yazardan, ozandan, ödünsüz aydından ürün istendi. Ürün gönderen tüm yazar ve şairlerimize teşekkür ederiz. Kuşkusuz bilime, sanatın bütün dallarına, yazına emek verenler bu yapıttaki imzalarla sınırlanamaz. Yapıtta Cumhuriyet öncesinden günümüze dilimize ve ülkemize emek veren ustaların ürünleri, eylemleri olabildiğince anımsatıldı.”

Cumhuriyetin 100.Yılında Türkçeyle Direnmek / Hazırlayan: Ertuğrul Özüaydın / Dil Derneği Yayınları /320s. / 2023.