Yılmaz Karakoyunlu’dan Veda
Güncel

Yılmaz Karakoyunlu’dan Veda

Karnaval Dergi

Siyasetçi ve yazar Yılmaz Karakoyunlu 87 yaşında yaşamını yitirdi.

 

Karakoyunlu, 1936’da İstanbul’da öğretmen bir anne ve avukat bir babanın çocuğu olarak doğdu. Çocukluğunun ve gençliğinin bir bölümünü memleketi Siverek’te geçirdi.
Diyarbakır’da Ziya Gökalp Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. 1966’da Devlet Planlama Teşkilatı’na girdi ve yüksek lisans için ABD’ye gönderildi. Doktorasını İstanbul Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra özel sektöre geçti.
1995 ve 1999 seçimlerinde ANAP milletvekili olarak parlamentoya girdi. 2001 -2002’de Bülent Ecevit Hükümeti’nde TRT’den sorumlu Devlet Bakanı görevini üstlendi.
Yılmaz Karakoyunlu’nun yazar olarak ünlenmesi ise 1990’da Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazanan Salkım Hanımın Taneleri isimli kitabı ile olmuştur. 1999’da filme çekilen eser Antalya’da en iyi film dahil olmak üzere altı dalda Altın Portakal’ın sahibi oldu.
İlk romanı Salkım Hanımın Taneleri’nde 1940’da çıkarılan Varlık Vergisi uygulamalarını, sermayenin el değiştirmesini, kültürel ve ahlaki değerlerin değişimi konu edinen yazar, daha sonraki yapıtlarında da giderek ezilen, güç duruma düşen azınlıkların dramatik hikayelerini anlatmaya devam etti.

 

Üç Aliler Divanı (1991), Cumhuriyetin kurucu kadroları ile İttihatçılar arasındaki bitmeyen kavganın romanıdır diyebiliriz.
Güz Sancısı (1992), ise 1955’te yaşanan 6-7 Eylül olaylarının edebiyatımızdaki önemli yansımalarından biridir. Bu eser de 2008’de aynı adla filme çekilmiş ve filmin galası Atina’da yapılmıştır.